گرایش های رشته برق، شرایط ورود و بازارکار در سال 96


معرفی رشته برق:

امروزه رشته برق زیربنا و ساختمان اصلی تمام خدماتی است که در کشور ارائه می شود. برای اهمیت برق کافی است نگاهی به اطراف داشته باشیم و تعداد وسایلی که به وسیله برق کار می کنند را شناسایی کنیم. همین مطلبی که شما در حال مطالعه آن هستید بدون برق تولید، انتشار و خواندن آن ناممکن است. اهمیت برق در عرصه های مختلف موجب شده که رشته ای تحت این عنوان راه اندازی شده تا نسبت به تربیت متخصصان و کارشناسان مختلف اقدام کند.

در گذشته رشته برق با رشته مکانیک یکی بود و تحت عنوان رشته مکاترونیک خوانده می شد. امروزه هر دو رشته برق و مهندسی مکانیک بسیار گسترده شده و گرایش های مختلفی برای هر کدام ایجاد شده است. البته در حال حاضر رشته مکاترونیک نیز به عنوان یک رشته وجود دارد که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت.

رشته برق به دلیل جذابیتی که دارد در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و افراد نخبه زیادی جذب این رشته جذاب شده اند. خوشبختانه دانشگاه های معتبر ایران اکثر گرایش های رشته برق را راه اندازی کرده اند که باعث شده امروزه رشته برق ایران از نظر علمی در دنیا رتبه مناسبی پیدا کند.

در سال های اخیر که تکنولوژی بسیار پیشرفت کرده باعث شده که هر مبحث وارد یک حوزه وسیعی شود و برای تحقیقات تخصصی و عمیق تر نیاز بوده که رشته برق به زیر مجموعه های کوچک تر تبدیل شود که امروزه رشته برق یکی از رشته هایی است که در بین رشته های مهندسی بیشترین گرایش را داشته که هر گرایش در یک مبحث جدا و تخصصی فعالیت می کند. در ادامه گرایش های مختلف رشته برق را معرفی می کنیم.

گرایش های رشته برق

گرایش های رشته برق:

الکترونیک: الکترونیک یکی از گرایش های رشته برق محسوب می شود که می توان از آن به عنوان زیربنا و بیس تمام گرایش های رشته برق نام برد. رشته الکترونیک به معرفی و تشریح کامل مدارهای الکترونیکی مختلف مانند تلفن همراه، لپ تاپ، کامپیوتر و دیگر سیستم های پیشرفته می پردازد. دانشجو در طول مدت تحصیل رشته الکترونیک با اصول طراحی تمام مدارهای الکترونیک و نحوه کارکرد آن ها آشنا می شود. به عبارت ساده تمام تجهیزات الکترونیکی که در اطراف ما وجود دارد توسط متخصصان الکترونیک طراحی و ساخته شده و می توان رشته الکترونیک را به علم طراحی مدارهای مختلف که با ولتاژ و جریان کم کار می کنند تلقی کرد. البته امروزه رشته الکترونیک نیز به دلیل گسترده شدن به گرایش های مختلفی مانند الکترونیک هواپیمایی، الکترونیک و مخابرات دریایی، الکترونیک مدار مجتمع، الکترونیک افزاره های میکرو نانو الکتریک و الکترونیک دیجیتال تبدیل شده که هر کدام به ارائه یکی از مباحث تخصصی حوزه الکترونیک می پردازد.

مخابرات: مخابرات علم ارسال اطلاعات مختلف مانند صوت، داده، تصویر و دیگر اطلاعات از یک مکان به مکان دیگر است. امروزه علم مخابرات یکی از اصلی ترین علوم انسان محسوب می شود. انسان توانسته با سیستم های مخابراتی پیشرفته با سراسر دنیا و حتی سیاره های دیگر در ارتباط باشد. رشته مخابرات یکی دیگر از رشته های مهم و تاثیرگذاری رشته برق بوده که به مطالعه و تحقیق درباره روش های ارتباط سیستم های مختلف و انتقال اطلاعات به وسیله آن ها می پردازد. به خاطر داشته باشید تحصیل در تمام گرایش های رشته برق مستلزم داشتن ریاضی و فیزیک قوی بوده ولی مخابرات از دیگر گرایش ها از معادلات ریاضی پیچیده تری تشکیل شده است.

رشته مخابرات نیز از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل شده است. گرایش میدان به ارائه بحث های تخصصی پیرامون آنتن، ماکروویو، امواج الکترومغناطیس و روش های انتقال اطلاعات می پردازد و گرایش سیستم بیشتر مدار داخلی سیستم های مخابراتی را تشریح می کند.

کنترل: اهمیت کنترل داده و اطلاعات مختلف در رشته برق باعث ایجاد یک رشته برای مطالعه دقیق پیرامون این مبحث شده است. کنترل یکی از گرایش هایی محسوب می شود که علاوه بر رشته برق در دیگر رشته ها مانند نفت و حتی رشته های انسانی کاربرد دارد. مطالعات گسترده در علم کنترل باعث شده که انسان بتواند تجهیزات مختلف را به خوبی به کنترل خود در آورده و از آن ها به خوبی استفاده کند. مثلاً در یک کارخانه برای تولید یک محصول مکانیزه و با کیفیت نیاز به علم کنترل داریم تا بتوانیم بخش های مختلف را برای حداکثر راندمان به خوبی طراحی کنیم.

قدرت: گرایش قدرت یکی از اصلی ترین گرایش هایی است که تمام کشورها برای ایجاد زیرساخت مناسب به آن نیاز دارند. در واقع این رشته به آموزش روش های مختلف انتقال جریان های برق از یک نقطه به نقطه دیگر می پردازد. دانشجو با تحصیل در رشته برق با شبکه های برق رسانی، خطوط انتقال نیرو، ژنراتورها، ترانسفورماتورها، موتورهای الکتریکی و دیگر مباحث مربوط به خطوط جریان بالا آشنا می شود.

بازار کار رشته برق:

برق یکی از کاربردی ترین رشته های دانشگاهی محسوب می شود که تقریباً در همه زمینه ها به متخصصان این رشته نیاز است. بازار کار رشته برق به دو قسمت دولتی و خصوصی تقسیم بندی شده و هر فرد می تواند در هر یک از این دو حوزه مشغول به کار شود. مثلاً افرادی که در گرایش برق قدرت تحصیل کرده اند می تواند پس از فارغ التحصیلی و کسب مدرک در اداره برق نقاط مختلف مشغول به کار شوند و یا با تحصیل در مقاطع بالاتر شانس خود را برای استخدام در جاهای بهتر بیشتر کنند. فارغ التحصیلان رشته مخابرات می توانند در شرکت های مخابراتی جذب شوند. فارغ التحصیلان رشته الکترونیک می توانند در سازمان های مختلف که به این رشته نیاز است فعالیت کنند. به خاطر داشته باشید که تمام گرایش های رشته برق می توانند با تحصیل در مقاطع بالاتر در شرکت های تحقیقاتی و صنعتی مشغول به کار شده و علاوه بر آن با افزایش سطح سواد به تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزشی مشغول شوند. لازم به ذکر است در صورتی که فرد علاقه ای به کارهای دولتی نداشته باشید می تواند با ایجاد و تأسیس یک شرکت به انجام خدماتی مانند طراحی، شبیه سازی و ساخت تجهیزات مختلف اقدام کند.

شرایط ورود به رشته برق:

رشته برق ارتباط بسیار نزدیکی با ریاضی و فیزیک دارد و افرادی که قصد دارند به این رشته وارد شوند حتماً پیش از ورود باید بدانند که برای این رشته باید در این دو درس عملکرد قوی داشته باشند. یکی از راه های ورود به رشته برق ثبت نام در هنرستان های فنی حرفه و یا کاردانش که گرایش های مختلف رشته برق را دارند بوده که فرد می تواند در رشته برق دیپلم بگیرید و بعد از اخذ دیپلم در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی در مقطع کاردانی یا کارشناسی مشغول به تحصیل شود.

راه دیگر ورود به رشته برق داشتن دیپلم ریاضی فیزیک است. افرادی که دیپلم ریاضی فیزیک دارند می توانند بعد از شرکت در کنکور و کسب رتبه مناسب رشته برق و گرایش مورد نظر را انتخاب کرده و در دانشگاه مورد نظر مشغول به تحصیل شوند.

خوشبختانه در کشور ما گرایش های مختلف رشته برق وجود داشته و امکان ادامه تحصیل تا مقاطع دکترا نیز وجود دارد. لازم است قبل از انتخاب رشته و ورود به هر کدام از گرایش های رشته برقی به خوبی راجع به آن تحقیق کرده و در مورد آن اطلاعات لازم را کسب کنید تا در ادامه تحصیل با مشکل مواجه نشوید.